فشار خون بالا

 
 

 

 

 

 

فشار خون بالا یکی از شایع ترین بیماری ها در غرب و به نوعی در کل دنیای امروز است. گمان می رود از هر چهار فرد بالغ یک نفر فشار خون بالای متوسط و از هر 13 نفر یک نفر فشار خون خیلی بالا دارد. اگرچه بسیاری از مردم تصور می کنند فشار خون بالا، بیماری مهمی نیست، اما در صورت درمان نکردن به عواقب وخیم پزشکی منجر می شود. تحقیقات نشان داده است ناتوانی در درمان فشار خون بالا سبب بروز سکته می شود. فشار خون بالا همچنین فرد را در معرض خطر ابتلا به آنژین صدری (حملات قلبی)، نارسایی قلبی و آسیب کلیوی قرار می دهد. در افرادی که دیابت (افزایش قند خون) دارند، فشار خون بالا باعث بروز مشکلات چشمی جدی شده که ممکن است به کوری منجر شود. حسب تعریف، فشار خون نیروی وارد شده بر دیواره سرخرگ ها ناشی از تخلیه خون از قلب به درون شبکه وسیع سرخرگ ها و سیاهرگ ها و میلیون ها مویرگ است. در بدن سالم، دیواره عروق خونی قابلیت انعطاف دارد و هیچ مانعی در مسیر جریان خون وجود ندارد، به طوری که جریان خون به طور مداوم در سراسر بدن حرکت می کند و خون اکسیژن دار سرشار از مواد غذایی را به سلول ها می رساند و مواد زائد و دی اکسید کربن را از دور خارج می کند. وقتی دیواره عروق تحت تاثیر شرایط نامطلوب قرار می گیرد، قابلیت انعطاف خود را از دست می دهد و جریان خون دچار مشکل می شود، در نتیجه قلب مجبور است بیشتر تلاش کند تا خون را به بدن برساند. توجه، مشکل در اینجاست که افزایش فشار خون ممکن است بدون علامت باشد. فکر نکنید در صورت داشتن فشار خون بالا حتماً باید سردرد داشت یا دچار خون دماغ شد. مهم است همه بدانند که باید به طور مرتب فشار خون خود را بررسی کنند تا در صورت افزایش، با استفاده از داروهای کاهنده فشار خون درمان شود. امروزه با توجه به فهم اثرات سوء فشار خون بالا روی قلب و کلیه، درمان این بیماری بیشتر صورت می گیرد. اگر مبتلا به فشار خون (هیپرتانسیون) هستید، بدانید راه های ساده، موثر و منحصر به فردی برای درمان آن وجود دارد. هر قدر فهم ما در خصوص چگونگی و سبک زندگی روی سلامتی زیادتر می شود، بیماران توانایی بیشتری در خودیاری برای درمان فشار خون بالا پیدا می کنند. نکات ساده یی مانند چه غذاها و نوشیدنی هایی بخوریم، سیگار یا قلیان نکشیم و چگونه از استرس دوری کنیم، به مقدار زیادی در کنترل فشار خون بالا موثرند. در موارد خفیف بیماری، رعایت معیارهای ذکرشده باعث پایین آمدن فشار خون بدون نیاز به دارو خواهد شد. حتی اگر برای درمان فشار خون بالا (هیپرتانسیون) به دارو نیاز داشته باشید، رعایت موارد فوق الذکر در رابطه با کنترل بیماری به شما کمک کرده و احساس موثر بودن درمان را القا می کند.

فشار خون چیست

قلب از طریق رگ های بزرگی که سرخرگ نامیده می شوند، خون را به سراسر بدن فرستاده، اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز مغز و دیگر سلول های بدن را تامین می کند. فشار خون سرخرگ ها به وسیله میزان تلاش قلب و سلامتی عروق خونی مشخص می شود. فشار خون بالا یا هیپرتانسیون زمانی رخ می دهد که این فشار افزایش یابد.

میزان طبیعی فشار خون چقدر است

فشار خون طبیعی اغلب متغیر است. میزان فشار خون از فردی به فرد دیگر تغییر کرده و در هر فرد طی روز به طور طبیعی بر اساس کار قلب بالا یا پایین می رود. با افزایش سن فشار خون به آرامی بالا می رود. در یک فرد جوان طبیعی، متوسط فشار خون حدود 80/120 است. به طور ایده آل فشار خون باید زیر 85/140 باشد، اگر فشار خون به طور مداوم از این میزان بالاتر رفت و مثلاً به 90/160 رسید، نیازمند درمان است.

آیا فشار خون بالا بیماری است

 

فشار خون بالا به تنهایی یک ناخوشی نیست. در حقیقت بیشتر افرادی که فشار خون شان بالاست احساس خوبی دارند و فاقد علامت هستند. به هر حال درمان فشار خون بالا مهم است زیرا اگر فشار خون برای یک مدت طولانی بالا بماند به رگ های خونی آسیب می رساند و منجر به بروز مشکلات جدی مانند اختلالات بینایی، تصلب شرایین، حمله قلبی، سکته و نارسایی قلبی و کلیوی می شود.

اندازه گیری فشار خون

- برای گرفتن صحیح فشار خون بازو باید عریان باشد، لذا در موقع اندازه گیری فشار خون                                                                                   لباس راحتی بپوشید که آستین آن به راحتی بالا رود

- قاعدتاً بین بازوی راست و چپ اختلاف فشاری وجود ندارد

 

- زمانی که بازوبند یا کاف (کیسه قابل باد شدن) فشارسنج را دور بازویتان می بندند، خود را شل کرده و نفس بکشید

- قبل از اندازه گیری فشار خون، چای، قهوه یا هر نوع نوشابه حاوی کولا ننوشید

- یک تا دو ساعت قبل از اندازه گیری فشار خون، سیگار یا مواد حاوی نیکوتین مصرف نکنید

شیوه اندازه گیری فشار خون

* بازوبند یا کافی که دور بازویتان بسته می شود، توسط معاینه گر باد می شود و موقتاً جریان خون را قطع می کند و صدای نبض از طریق گوشی قرار داده شده روی بازویتان شنیده می شود

*وقتی فشار بازوبند به آهستگی کاهش می یابد، خون جریان پیدا کرده و معاینه گر ضربه یی را می شنود اولین صدای شنیده شده را سیستول می نامند

* وقتی که قلب در بین دو ضربه استراحت می کند، ستون جیوه پایین آمده و صدای جریان خون به وضوح شنیده نمی شود، زمانی که صدا کاملاً قطع شد، اندازه دوم یا فشار دیاستولیک ثبت می شود

 

 

قرائت فشار خون

قرائت فشار خون به دو صورت است؛ می نویسیم 80/120 می خوانیم «120 روی 80». صورت کسر زمانی است که قلب منقبض شده و فشار سیستولی نامیده می شود و مخرج کسر یعنی قلب در حال استراحت است و فشار دیاستولی نامیده می شود.

فشار سیستولی؛ حداکثر فشار عروق خونی، زمانی است که قلب منقبض می شود و خون به داخل سرخرگ ها رانده می شود. وقتی اولین صدای ضربان قلب شنیده می شود، فشار سیستولی اندازه گیری می شود که منعکس کننده کار قلب است و می تواند وابسته به فعالیت فرد باشد. در یک شخص سالم فشار سیستولی در حالت نرمال بین 120 تا 140 میلیمتر جیوه است.

فشار دیاستولی؛ پایین ترین فشار عروق خونی، زمانی است که قلب در حال استراحت است و با خون پر می شود. در یک شخص سالم فشار دیاستول 80 میلیمتر جیوه است. به طور کلی پزشکان ترجیح می دهند این فشار بالاتر از85 نرود ، گرچه در بعضی شرایط تا 90 میلیمتر جیوه نیز قابل قبول است.

ترس از پزشک

اضطراب باعث بالا رفتن فشار خون می شود، بنابراین مهم است که شخص قبل از گرفتن فشار خون آرام باشد. فشار خون بعضی افراد با دیدن پزشک بالا می رود، که به این حالت فشار خون «روپوش سفید» یا «مطبی» گفته می شود. هنوز علت این مساله به درستی شناخته نشده است. مشخص شده است بعضی از مردم وقتی به پزشک مراجعه می کنند از ترس تشخیص نگران کننده، دچار اضطراب شده و این اضطراب به تنهایی باعث بالا رفتن فشار خون می شود.

پزشک به دنبال چیست

فشار خون بالا یا هیپرتانسیون به وسیله هر دو فشار سیستولی و دیاستولی تشخیص داده می شود. معمولاً اگر فشار سیستولی بالا رود فشار دیاستولی نیز بالا می رود و بالعکس. اعتقاد بر این است که بالا رفتن فشاردیاستولی مهم تر از بالا رفتن فشار خون دیاستولی است، زیرا علامتی از سفتی و تنگی سرخرگ های کوچک و متوسط است. هیپرتانسیون به اشکال زیر است؛

- فشار سیستولی 140 یا بالاتر

- فشار دیاستولی 90 یا بالاتر

- هم فشار سیستولی و هم فشار دیاستولی بالا باشند

کنترل فشار خون در منزل

گاهی اوقات پزشک به خصوص زمانی که برای اولین بار برای شما دارو تجویز می کند، به شما پیشنهاد می کند فشار خود را در منزل کنترل کنید تا اطلاعاتی در رابطه با پاسخ به درمان به وی بدهید. در این موارد می توانید فشار خون تان را روزانه یا حتی چند بار در روز بررسی کنید.

بایدها و نبایدها؛ اگر تصمیم به خرید و استفاده از فشارسنج دارید، به دنبال کسی باشید که به دقت به شما آموزش دهد و اگر در رابطه با استفاده صحیح از آن شک دارید از پزشک یا فرد مطلعی کمک بخواهید. بالاخره به یاد داشته باشید یک بار بالا بودن فشار خون مهم نیست بلکه بالا بودن فشار خون در یک دوره از زمان مهم است. برای به دست آوردن تصویر طولانی مدت از فشار خون تان باید هر روز در یک زمان مشخص و در شرایط یکسان فشار خون را اندازه گیری کنید. برای اجتناب از قرائت نادرست فشار خون، زمانی را انتخاب کنید که آرام هستید. (5 دقیقه استراحت قبل از اندازه گیری مفید است)

برای نتیجه گیری بهتر به موارد ذیل توجه کنید؛


- یک زمان به خصوص از روز (خواه صبح یا شب) فشار خون را اندازه بگیرید

- تا نیم ساعت بعد از مصرف قهوه یا کشیدن سیگار صبر کنید، زیرا کافئین و نیکوتین به طور موقت فشار خون را بالا می برند

- آرام نشسته و چند دقیقه با آرامش نفس بکشید

- زمانی که فشار خون می گیرید بازوبند را در سطح قلب قرار دهید

تشخیص هیپرتانسیون

چون فشار خون بالا معمولاً بدون علامت است، برای آگاهی از وضعیت فشار خون لازم است به طور منظم بررسی شوید. چون فشار خون با افزایش سن تمایل به بالا رفتن دارد، این مساله اهمیت بیشتری پیدا می کند. فواصل بررسی براساس سطح سلامتی و نظرات پزشک متفاوت خواهد بود.

چه کسانی دچار فشار خون بالا می شوند

اینکه چرا بعضی از ما بیش از دیگران، فشار خون بالا داریم کاملاً مشخص نشده است، اما عوامل قطعی خطر شناخته شده اند.

نژاد؛ بعضی نژادها مانند سیاهپوستان بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند که ممکن است تا حدودی به روش دفع نمک بدن وابسته باشد.

سن؛ فشار خون به طور ثابت از 20 تا 40 سالگی افزایش می یابد و بعد از آن تمایل دارد که با سرعت بیشتری بالا رود.

جنس؛ در دهه های دوم و سوم زندگی فشار خون زنان مختصری پایین تر از فشار خون مردان است. اما در اثر تغییرات هورمونی (به طور مثال در حاملگی یا مصرف قرص های ضدبارداری) ممکن است شرایط تغییر کند. همین مورد در زنانی که هورمون جایگزین (استروژن) مصرف می کنند، صحت دارد.

شرح حال خانوادگی؛ اگر یکی از والدین یا هر دو فشار خون بالا داشته باشند، خطر ابتلا به این بیماری دو برابر می شود.

وزن اضافی؛ چاقی علامت خطری برای فشار خون بالا است. وزن بالا سبب فشار روی قلب می شود.

رژیم غذایی؛ یک رژیم پر از چربی و نمک، فاقد کلسیم و منیزیم و فسفر باعث بالا رفتن فشار خون می شود. از خوردن غذاهای بسته بندی شده (کنسروی) خودداری کنید و میوه و سبزیجات بیشتر بخورید.

استرس؛ نقشی که اضطراب در به وجود آوردن فشار خون بالا ایفا می کند، هنوز نامشخص است. به هر حال کسانی که فشار خون شان در موقعیت های استرس زا بالا می رود (به این افراد آتشی مزاج می گویند) بیشتر در معرض افزایش فشار خون بالا هستند.

سیگار؛ سیگاری ها بیش از افراد غیرسیگاری فشار خون بالا دارند. نیکوتین عروق را تنگ می کند.

بیماری ها؛ تعدادی از بیماری ها و بسیاری از اختلالات هورمونی فشار خون بالا ایجاد می کند. افراد دیابتی به دلیل اختلالات طبی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سکته و مشکلات قلبی و کلیوی قرار دارند. خطر این عوارض زمانی که شخص دچار فشار خون بالا یا هیپرتانسیون است، بیشتر می شود.

اثرات فشار خون بالا روی بدن

بعضی از پزشکان فشار خون بالا را «قاتل آرام» می نامند، زیرا به آهستگی و با علائم کم یا بدون علامت به قلب، عروق خونی، کلیه و دیگر اعضا آسیب می رساند. در حقیقت حدود نیمی از افرادی که فشار خون بالا دارند، به طور کامل از آن بی خبرند. گاهی اوقات اگر فشار خون به طور غیرمترقبه بالا رود آن را به صورت سردرد، سرگیجه و تاری دید تجربه می کنند. اگر فشار خون بالا باشد پزشک دنبال علائم آسیب به اعضا می گردد. جست وجوی این علائم شامل دیدن ته چشم، گوش دادن به قلب برای آشکار کردن نامنظمی ها، بررسی جریان خون در سرخرگ ها و بررسی شکم برای علائمی مثل بزرگی کلیه است.

بیماری های همراه

چون فشار خون بالا باعث بروز آسیب به قلب و عروق خونی می شود، در صورت عدم درمان می تواند سبب بروز مشکلات طبی شده که خیلی از آنها جدی یا بالقوه کشنده هستند. می توان با بررسی منظم فشار خون و درمان مناسب از برخی از این بیماری ها اجتناب کرد.

نارسایی قلبی؛ تلاش برای پمپ کردن در مقابل فشار بالای عروق سبب بروز فشار روی قلب می شود. این کار اضافی طی زمان، قلب را بزرگ می کند. عاقبت، قلب نارسا شده و خون کافی را نمی تواند به بدن برساند. با پیشرفت این وضعیت علائمی مثل ضعف و خستگی بروز می کند. بعداً به واسطه بزرگی قلب مایع در ریه ها و پاها جمع شده سبب بروز سرفه، تنگی نفس، تورم ساق و مچ پا می شود.

نارسایی کلیه؛ آسیبی که به ساختمان سرخرگ های کلیه وارد می شود، سبب انسداد جریان خون به کلیه ها می شود. در نهایت کارایی و عملکرد کلیه تحت تاثیر قرار می گیرد و قادر نخواهد بود کار اصلی خود را که دفع مواد زائد، دارو و الکل است، انجام دهد. در مراحل اولیه علائمی مثل تهوع و کاهش اشتها و خستگی بروز می کند.

ضعف بینایی؛ فشار خون بالا به عروق چشمی آسیب می رساند. این، اولین سرنخ قابل رویتی است که فشار خون بالا روی اندام های دیگر ایجاد می کند. پزشک با معاینه ته چشم، صدمات را تشخیص می دهد. نهایتاً فشار خون بالا سبب آسیب شبکیه می شود که می تواند به تاری دید یا کوری منجر شود.

سکته مغزی؛ افراد دارای فشار خون بالا تا 7 برابر بیشتر در معرض خطر سکته هستند. تخمین زده می شود در صورتی که فشار خون بالا درمان شود، مرگ 4 نفر از هر 10 نفری که در اثر سکته می میرند، قابل پیشگیری است. سکته (گاهی اوقات حمله مغزی نامیده می شود) زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به مغز (معمولاً به وسیله لخته خون) قطع می شود. گاهی اوقات سکته به دلیل نازکی جدار رگ های خونی کوچک ناشی از فشار خون بالا است که سبب پارگی عروق می شود. در دیگر موارد قسمت مبتلا می میرد که به اختلالات تکلم، بینایی و فلج منجر می شود.

حمله گذرای ایسکمی؛ فشار خون بالا همچنین می تواند سبب بروز حمله گذرای ایسکمی (TIA) یا سکته گذرا شود که ممکن است به صورت موقتی باعث اختلال بینایی، سرگیجه و تغییرات حسی شود. اگرچه فرد به حالت عادی برمی گردد، ولی در معرض خطر سکته واقعی است. نشانه ها ناگهانی بروز می کند، اما همیشه بهبود کامل می یابد.

فراموشی (دمانس)؛ گاهی اوقات یکسری از سکته های کوچک که شدید نیست، ولی سبب ضعف ناگهانی و دوبینی شده، به تدریج سبب آسیب به بافت مغز می شود. اگر به مدت طولانی این وضعیت ادامه یابد، فرد فراموشکار و گیج می شود. گاهی اوقات ممکن است با بیماری آلزایمر اشتباه شود. به هرحال در این وضعیت درمان دارویی می تواند از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کند.

بیماری عروق قلبی؛ اگر سرخرگ تامین کننده خون قلب در نتیجه فشار خون بالا، سخت، غیرقابل ارتجاع، باریک و مسدود شود، خون کافی به قلب نخواهد رسید. علائم بیماری قلبی شامل درد، احساس فشار یا خفقان در قفسه سینه (آنژین صدری)، سکته قلبی یا مرگ است.

سکته (حمله) قلبی؛ اگر سرخرگ های کرونری (تامین کننده خون قلب) باریک شوند، خون کافی به قلب نمی رسد، یا اگر یک سرخرگ به وسیله لخته مسدود شود قسمتی از قلب بدون خون مانده و می میرد که به این حالت سکته (حمله) قلبی گویند.

بیماری عروق محیطی؛ وقتی عروق خون رسان پاها آسیب می بیند، خون کافی به انگشتان نمی رسد. این حالت به نوبه خود می تواند باعث درد ساق ها به خصوص در راه رفتن شود. بیماری عروق محیطی ممکن است سبب زخم پاها و حتی گانگرن (قانقاریا) به دلیل نرسیدن خون به پاها شود. زخم پا همچنین به سیگار و دیابت نیز نسبت داده می شود.

16 روش براى کنترل فشار خون

1. مراقب وزن خود باشید

اگر چه تعداد زیادى از این افراد چاق نیستند، اما احتمال ابتلاى افراد چاق 3 برابر افراد داراى وزن طبیعى است. وجود حدود 20 درصد اضافه وزن، چاقى محسوب مى شود ولى لازم نیست که کل این 20 درصد اضافى را کاهش دهید. یک مطالعه در فلسطین اشغالى نشان داد که افراد چاق داراى فشار خون خفیف مى توانند با کم کردن نصف وزن اضافى خود، به فشار طبیعى برسند.

2. عادت‌هاى مصرف نمک را تغییر دهید

رابطه ى بین فشار خون و سدیم هرگز به طور قطع ثابت نشده است. اما آن چه مشخص شده این است که یک گروه افراد فشار خونى به نمک حساس هستند و شما ممکن است یکى از آنها باشید. راهى وجود ندارد که مشخص شود شما به نمک حساس هستید یا نه، مگر اینکه رژیم کم نمک بگیرید و ببینید که چه تأثیرى بر فشار خون شما دارد. بنابراین به همه ى افراد فشار خونى توصیه مى شود که میزان مصرف نمک خود را به 5 گرم در روز کاهش دهند و امیدوار باشند که اثر خوبى دارد.

3. استفاده از پتاسیم

افزایش مصرف مواد معدنى ممکن است در کنترل فشار خون بالا مفید باشد. تعداد افرادى که به مصرف پتاسیم پاسخ مثبت مى دهند، بستگى به مدت مطالعات داشت. یعنى در یک مطالعه دو هفته اى 30 درصد و در یک مطالعه هشت هفته اى 70 درصد، کاهش فشار خون داشتیم. وى معتقد است: میزان کل پتاسیم مصرفى به اندازه ى نسبت صحیح سدیم به پتاسیم رژیم شما مهم نیست. اگر شما در رژیم غذایى تان 2 گرم سدیم (معادل 5 گرم نمک سفره) مصرف مى کنید، نباید بیش از 6 گرم پتاسیم مصرف کنید، در حالى که سیب زمینى، میوه تازه و ماهى پر از پتاسیم هستند.

4. از کلسیم بیشتر استفاده کنید

به نظر مى رسد، کلسیم داراى اثر مثبتى بر بعضى افراد باشد، تحقیقات درباره اثرات مفید کلسیم همچنان ادامه دارد. به نظر مى رسد که افراد فشار خونى که به مصرف نمک حساسند، همان هایى هستند که به مصرف کلسیم پاسخ مناسب مى دهند؛ بنابراین اگر نمک براى شما مضر است، کلسیم مفید است.

5. از ورزش‌هاى ایزومتریک بپرهیزید

ورزش به عنوان بخشى از برنامه ى کاهش فشار خون در کمک به درمان، مؤثر است؛ اما باید از تمرین هاى ایزومتریک نظیر وزنه بردارى پرهیز کرد چون این ورزش ها مى توانند به طور موقت، فشار خون را به سرعت بالا ببرند.

 

 

به جاى آن از ورزش‌هاى هوازى استفاده کنید

على رغم اثرات مفید ورزش هاى هوازى، اصلى ترین توصیه، رعایت جوانب احتیاط در انجام این تمرین ها است. روبرت کید مى گوید: ما اغلب به مردم توصیه مى کنیم که پیاده روى سریع را با 400 متر شروع کنند و بعد کم کم آن را زیاد مى کنیم تا به... متر برسد. اما فقط بعد از معاینه فیزیکى و در صورت امکان تست ورزش، آنها را به دویدن تشویق مى کنیم.

دلیل مؤثر بودن ورزش این است که باعث گشاد شدن عروق خونى مى شود و فشار خون کاهش مى یابد. اگر چه در طول ورزش، فشار خون به بالا رفتن تمایل دارد. ولى هنگامى که ورزش تمام مى شود، پایین مى آید و هنگامى که دوباره بالا مى رود، به میزان قبلى افزایش نمى یابد.

شنا، پیاده روى و دوچرخه سوارى، همگى براى فشار خون مفیدند. شما نباید بدوید، ولى مى توانید همین مقدار کار را هنگامى که پیاده روى مى کنید، انجام دهید اما با صرف زمان بیشتر.

6. به گیاه‌خوارى فکر کنید

مطالعات نشان داده است که گیاه خواران، فشار خون پایین ترى نسبت به جمعیت عمومى دارند. تقریبا 15 - 10 میلى متر جیوه پایین تر؛ نکته ى عجیب این که هیچ کس نمى داند دقیقا چرا؟  شاید به این دلیل است که افراد گیاه خوار تمایل کمترى به مصرف سیگار و یا نوشیدن و خوردن بیش از حد دارند.

7. فشار خون خود را اندازه بگیرید

اندازه گیرى فشار خون در خانه، باید رایج شود. زیرا این روش مى تواند به شما بفهماند که رژیم، ورزش و دارو درمانى چه تأثیرى بر فشار خون شما داشته است.

8. سعى کنید شاد و خوشحال باشید

مطالعات نشان داده است که حالات عاطفى نقش مهمى در نوسان فشار خون دارند. کنترل روزانه ى فشار خون نشان داده که خوشحالى باعث کاهش فشار خون سیستولیک (فشار خون حداکثر) مى شود، در حالى که عصبانیت، فشار خون دیاستولیک (فشار خون حداقل) را بالا مى برد. محققان عقیده دارند که تغییرات فشار خون، مستقیما با میزان شدت حالات عاطفى ارتباط دارد، همچنین عصبانیتى که در خارج خانه به وجود مى آید، نسبت به داخل خانه، به طور قابل ملاحظه اى باعث افزایش بیشتر فشار خون مى شود.

چند هشدار پزشکى

9. فشار خون بد‌خیم؛ یک فشار مرگ‌بار

اگر فشار خون درمان نشود، به تدریج افزایش پیدا خواهد کرد و در طول چند سال، به طور ثابتى زیاد مى شود. افزایش سریع و ناگهانى فشار خون مى تواند نشانه ى شروع فشار خون بدخیم باشد.

اگر چه این نوع، نادر است ولى بسیار خطرناک است و باید به وسیله ى پزشک کنترل شود. فشار خون بدخیم مى تواند به رگ هاى خونى کلیه، چشم و مغز آسیب برساند و اگر درمان نشود مى تواند بعد از 6 ماه مرگبار باشد. خوشبختانه، فشار خون بدخیم را مى توان با تزریقات داخل وریدى داروهاى مناسب، سریعا کنترل کرد. اما تشخیص و درمان سریع آن ضرورى است.

10. سعى کنید کمتر حرف بزنید

تحقیقات نشان داده است که هر گونه صحبت و ارتباط اجتماعى مى تواند باعث افزایش فشار خون شود. محققان دانشگاه مارى لند یافته اند که صحبت کردن مى تواند 15 - 10 درصد باعث افزایش فشار خون شود. این اثر مختص حرف زدن نیست حتى کاربرد زبان اشاره نیز مى تواند باعث افزایش قابل توجهى در فشار خون شود.

11. فشار خون همسرتان را نیز کنترل کنید

شاید شما این جمله را شنیده اید که همسران، بعد از چند سال زندگى مشترک، به یکدیگر شبیه تر مى شوند. اما محققان ارتباط عجیب ترى را کشف کرده اند و آن اینکه، هر چه مدت ازدواج زوجین بیشتر باشد، فشار خون شان شبیه تر است؛ محققان مى گویند: این اثر، احتمالا به علت استرس هاى مشترک و یا عوامل عاطفى دیگر است.

12. راه‌هاى کلیدى براى رهایى از فشار خون پایین

بعضى از مردم دچار مشکل فشار خون پایین هستند و ممکن است در صورت ایستادن ناگهانى به احساس گیجى و حتى غش کردن دچار شوند. در خیلى از موارد، فشار خون پایین به دلیل مصرف داروهاى کاهش دهنده فشار خون مانند دیورتیک ها (مدرها) مى باشد. داروهاى خاص قلبى، آرام بخش ها و داروهاى ضد افسردگى نیز از این داروها هستند. اگر این طور است باید براى تغییر داروها به پزشک مراجعه کنید. یک سرى کارها را قبل از مراجعه به پزشک مى توانید انجام دهید.

13 . فعالیت شدید را امتحان کنید

مطالعات نشان داده که اعمال فیزیکى نسبتا ساده اى که فشار خون را به طور لحظه اى بالا مى برد، مى تواند فشار پایین را جبران کند. مثلا فشردن ایزومتریک دست ها قبل از بلند شدن، مى تواند فشار خون را به اندازه ى کافى بالا ببرد تا در برابر کاهش لحظه اى فشار خون در لحظه ى ایستادن مقابله کند.

14. چند مسأله ریاضى را حل کنید

محققانى که اثر به هم فشردگى دست را ثابت کرده اند، به طور شگفت انگیزى دریافتند که انجام مسایل ذهنى پیچیده ریاضى (مانند کم کردن عدد 7 از 100 تا اینکه به صفر نزدیک شویم) فشار خون را بالا مى برد و افت فشار خون را حتى بیشتر از فعالیت فیزیکى جبران مى کند.

15. وعده غذایى را به میزان کمتر و در دفعات بیشتر بخورید

اگر بعد از غذا خوردن، دچار افت فشار مى شوید، سعى کنید با حجم کمتر و به دفعات بیشتر، در طول روز غذا بخورید. شاید یک دلیل این مشکل، مصرف کم نمک و مایعات به توصیه پزشک تان باشد.

16. در حالت شیب‌دار بخوابید

ممکن است روش و حالت خواب در کنترل فشار خون پایین مهم باشد. طورى بخوابید که سر رختخواب 30 - 20 سانتى متر بالاتر از سطح پاها باشد. هنگام برخاستن، به آرامى بنشینید و پاها را از کنار تخت به مدت چند ثانیه آویزان کنید.