منابع و معادن آران و بیدگل


در اعماق و سطح زمین های نواحی شمال این شهرستان ، معادن غنی و فراوانی وجود دارد که مهمترین آنهاحوزه های وسیع و دست نخورده نفت و دریاچه نمک با وسعت 2000 کیلومتر مربع به عنوانبزرگترین و بهترین منبع ذخیره نمک آبی ( خوراکی و صنعتی) و ترکیبات منیزیم می باشدکه مورد استفاده قرار گرفته و در حاشیه آن ، معادن خاک رس مرغوب ، کائولن ، سولفاتسدیم ، سیلیس ، باریت و خاک های صنعتی وجود دارد که در صنایع نسوز و سرامیک سازی ،شیشه ، ریخته گری ، مواد شوینده ، آلیاژها و صنعت پزشکی در داخل و خارج کشور کاربردفراوان دارد.

معادن فولاد و نفت ‏، همچنین معادن شن و ماسه نرم این شهرستان در حال بهره برداری است .

پوشش گیاهی منطقه فقیر از نوع طاغ ارتفاع متوسط 4 متر و حداکثر عمق ریشه بین 10 تا 15 متر درمنه آشینیان و حاشیه می باشد.

سطح مراتع شهرستان 223345 هکتار و سطح جنگل حفاظتی به میزان 97000 هکتار و مساحت حوزه آبخیز 500 کیلومتر مربع . وسعت شنهای روان در شهرستان 000/80 تا 000/90 هکتار و وسعت بیابانها 000/420 هکتار می باشد.

 

توصیفی ازدریاچه نمک آران و بیدگل

دریاچه نمک آران و بیدگل که با نامهای مختلفی مانند دریاچه نمک قم و... معرفی شده است و در اکثر نوشته ها از آن با نام دریاچه نمک یاد شده است.
دریاچه نمک از شمال به دشت ورامین و از جنوب به شهرستان آران و بیدگل و از مشرق به سیاه کوه و از مغرب به استان قم محدود می شود. طول دریاچه 80 کیلومتر و عرض آن حدود 30 کیلومتر است که مساحت آن بالغ بر 2400 کیلومتر مربع می باشد.
ارتفاع این دریاچه از سطح دریا حدود 800 متر است که به وسیله گسل هایی که در سمت مشرق و مغرب روند شمال غرب- جنوب شرق دارند و در جنوب به وسیله گسلی تقریباً شرقی - غربی محدود است که عامل تشکیل این دریاچه احتمالاً در اثر فرونشستگی و بازی همین گسله ها می باشد. وسعت و شکل این دریاچه، متناسب با واردات آب و میزان بارندگی در فصوی مختلف سال فرق دارد. درمواقع بارندگی وسعت آن زیاد، ولی در تابستان و پائیز وسعت آن کاهش می یابد.
به این ترتیب سطح آب دریاچه در نوسان است. در مواقع پرآبی سطح بادریاچه گسترش بیشتری پیدا می کند و اراضی شوره زار و باتلاقی پیرامون خود را می پوشاند. در این حالت با حوض سلطان و حوض مره ارتباط پیدا می کند. توجه به شکل مزبور و مورفولوژی اطراف ، چنین استنباط می شود که دریاچه نمک در پلیوسن وسعت بیشتری داشته واحتمالاُ گودهای حوالی ساوه ، ایوانکی ، قم ، کاشان ، آران وبیدگل را احاطه کرده است .
وجود رسوبات تبخیری درزمینهای این نواحی ، به ویژه در بیابانهای جنوب ورامین و شهرستان آران وبیدگل که به صورت گچ ، نمک استخراج می شوند ، تاًییدی بر این ادعا است . آب دریاچه نمک چنانکه از اسم آن بر میآید در مقایسه با آب دریا درجه شوری بالاتری دارد (100 تا 200 گرم در لیتر که حدود 50 برابر آب دریا است ).
این شوری به علت وجود لایه های نمک میوسن زمینهای اطراف و املاح زیادی است که به وسیله رودخانه ها وارد آن می شوند. در فصل تابستان که واردات آب در آن کم و تبخیر زیاد است ، آب دریاچه غلیظ تر ، و قطعات نمک برروی آن شناور می شوند ، که از این پدیده طبیعی برای استخراج نمک طعام استفاده می کنند. رودهای مهمی که به این دریاچه وارد می شوند :
در سمت شمال و مغرب قرار دارند و عبارتند از رود شور ، رود کرج ، جاجرود ، حبله رود و قره سو . در کف دریاچه نمک ، رسوبات نمک و گچ همراه با سیلت ، رس و مارن به تناوب وجود دارد که خود متناسب با بارندگی و خشکسالی ، ضخامت های متفاوتی دارند.

اهمیت منیزیم ومصارف آن :

منیزیم هشتمین عنصر از نظر فراوانی در پوسته ز من است (2.09درصد)و اصولاً پوسته زمین از سیبلیکاتهای سبک مثل سیلیکاتهای آلومینیم ؤ سدیم ، پتاسیم ، کلسیم و منیزیم تشکیل شده است . عنصر منیزیم در کانیهای زیادی دیده می شود که در بین آنها می توان منیزیت Mgco3و بروسیت Mg(OH)2، دولومیت CaMg(Co3)2نام برد.
عنصر منیزیم در آب دریا ودریاچه ها نیز وجود دارد .(که نسبت به منابع دیگر از نظر فراوانی در رده سوم قرار دارد ).
منیزیت سوز آور بیشتر در صنایع ساختمانی است . تولید منیزیت خام هم اکنون 16 میلیون تن و تولید منگنزیای نسوز و سوز آور به ترتیب 7 و 0.5 میلیون تن است.

املاح موجود در دریاچه نمک :

مهمترین ترکیباتی که در دریاچه نمک وجود دارد عبارتند از :کلرید سدیم ، سولفات سدیم ، کلرید منیزیم ، سولفات منیزیم و .... با توجه به مواد سازنده دریاچه و موارد استفاده گوناگون در صنعت می توان طرح جامعی را برای بهره برداری از دریاچه نمک جهت جداسازی نمکها و تولید انبوه سولفات سدیم ، کلرید منیزیم ، سولفات منیزیم ، کلرید سدیم نسبتاً خالص ارائه کرد . که باید کارهای تحقیقاتی در این زمینه انجام شود.

البته کارهای مقدماتی توسط کارشناسان بومی و بعضی گروها انجام شده است که با توجه به این نتایج می توان کارهای اصولی و تحقیقاتی را در این زمینه شروع کرد.

مزایای دریاچه نسبت به آب دریا :

1. درجه شوری بسیار بالا (درجه شوری آب دریا در حدود 35 گرم در لیتر و آب دریاچه کویر در حدود 200-150 گرم بر لیترمتغییر می باشد) .

2. در صد منیزیم بالا (در هر تن آب دریا 13 کیلوگرم کلراید منیزیم وجود دارد که در آب دریاچه این مقدار در حدود 6 تا 10 برابر متغییر است).

3. وجود نمکهای به صورت جامد.

4. وجوژد محلول نمکهای غلیظ و اشباع .

5. متغییر بودن ترکیبات در حواشی و میانه دریاچه.

6. تفاوت ترکیب آب دریاچه و نمکهای جامد آن .

7. مرکزیت دریاچه از لحاظ جغرافیایی در کشور.

 

مواد تشکیل دهنده شورابه های دریاچه نمک

از سری مقالات اندیشگان مناطق بیابانی و کویری - آران و بیدگل - 5 و 6 دیماه ١٣٨١
مطالعه موردی تولید صنعتی منیزیم ،کلسیم هیپوکلریت از منابع عظیم دریاچه نمک . دریاچه نمک بعنوان یکی از عظیم ترین معادن سطحی کشور به وسعت تقریبی 3000 کیلومتر مربع ، حدفاصل سه استان ، اصفهان ، قم و تهران قرار دارد.

تاکنون به شیوه های سنتی ، تنها از نمک طعات موجود در این عرصه بسیار گسترده جهت مصارف صنعتی ، مورد استفاده قرار گرفته است. این در حالی است که به استناد تحقیقات انجام گرفته در خصوص ترکیبات تشکیل دهنده نمکهای دریاچه ، موادی از قبیل سدیم کلرید، سدیم سولفات ، منیزیم کلرید و منیزیم سولفات از جمله بارزترین و مهمترین ترکیبات تشکیل دهنده این منبع عظیم خدادادی به شمار می آید.

بنابراین باتوجه به اهمیت مواد شیمیایی نظیر منیزیم بویژه در زمینه های مختلف صنعتی همچون داروسازی و صنایع فولاد ، تحقیقات گسترده ای در این خصوص با همکاری شرکت ملی فولاد ایران انجام گرفت ، براساس دستورالعمل های تدوین شده در طرح تحقیقاتی ترکیبات شورابه های دریاچه نمک ، ابتدا در عرصه 3000 کیلومتر مربعی دریاچه ، نقاطی جهت نمونه برداری مشخص شد و باتوجه به ابزار و امکانات پیشرفت شرکت ملی فولاد ایران، سکوهای بتنی به فواصل چند کیلومتر از یکدیگر در نقاط از پیش تعیین شد ه ، احداث گردید و همزمان با آن ، عملیات حفاری و نمونه برداری انجام گرفت. نمونه ها را پس از کد گذاری به روش دقیق آنالیز دستگاهی و آزمایشگاهی مورد آنالیز ترکیبات شیمیایی قرار گرفت و میزان درصد منیزیم در هر نمونه مورد بررسی و تحلیل واقع شد.

منیزیم از نظر فراوانی هشتتمین عنصر در قشر خارجی زمین به شمار می آید و اغلب این فلز ، بصورت ترکیبهای محلول در آب دریاها و یا بصورت سنگ معدن منیزیم کلرید ، در طبیعت یافت می شود . میزان منیزیم استحصالی از آب دریا تنها 2/0 تا 3/0 درصد می باشد. نتایج حاصل از تحقیقات انجام گرفته پیرامون ترکیبات منیزیم دریاچه نمک ، میز ان منیزیم استحصالی را 35 تا 50 برابر منیزیم آب دریا ( یعنی 10 تا 7/14 درصد ) نشان می دهد.

بنابراین شورابه های دریاچه نمک یکی ازغنی ترین معادن و منابع عظیم تولید منیزیم به شمار می آید. علاوه بر این مزیت استحصالی منیزیم دریاچه نمک از لحاظ اقتصادی حتی قابل مقایسه با منیزیم حاصل از آب دریا نمی باشد و از هر 100 کیلوگرم نمک ، 10 تا 14 کیلوگرم منیزیم بدست می آید.

گزارش و محاسبات ذیل اهمیت میزان سود دهی سرمایه گذاری این پروژه عظیم ملی را اثبات می کند.

به ازای هر 100 کیلوگرم نمک دریاچه 10 تا 14 کیلوگرم Mg ، 20کیلوگرم -Mgo ، 84کیلوگرم - ، ءMgc12 6H20، 58کیلوگرم - Mgc12 6H20افزون بر این ، مصرف سالیانه هیپو کلریت کلسیم Ca ( clo)2در ایران بالغ بر 000/000/75 کیلوگرم پیش بینی می شود که تنها مقادیر کمی از این ماده توسط شرکت پتروشیمی ملی ایران تولید می شود و مابقی آن از سایر کشورهای جهان جهت مصارف صنعتی وارد می شود . از جمله موارد کاربرد این ماده در صنایع نساجی ، رنگرزی، تاسیسات آبرسانی ( بعنوان ماده گندزدایی) ، ضدعفونی کننده و سفید کننده در انواع شوینده ها (پودر لباسشویی) و صنایع کاغذ سازی به مصرف می رسد. قیمت تقریبی هیپو کلریت حدود 2 دلار است ، از طرفی ماده اولیه این نیز ، نمک طعام و آهک بوده که منابع عظیم آن در بیابانهای مرکزی کشور موجود می باشد بعنوان مثال معادن وسیعی از سنگ آهک در مجاورت دریاچه نمک وجود دارد که باید از این نعمت خدادادی بهره برداری نمود. بنابراین با مشارکت ملی می توان از این دو ذخیره معدنی (نمک طعام و آهک) ده ها فرآورده من الجمله سود سوز آور (NaoH) کلر (C12) سدیم هیپوکلریت (Naclo) یا آب ژوال ، کلسیم هیپوکلریت (Ca)clo)2)، پر کلرین و... تولید نمود که ارزش افزوده فرآورده های حاصله ، صدها برابر ماده اولیه است.

 

چند ضلعیهای دریاچه نمک

یکی از زیباترین مناظر دریاچه نمک وکویر اطراف آن چند ضلعیهای منظمی است که در این مقاله به بررسی نحوه ایجاد آنها میپردازیم.
برحسب میزان محمولات محلول و معلق انواع مختلفی ازچاله های تدفینی بوجود می آیند زمانیکه موادمحلول نسبتا فراوان باشند ،برروی گلهای رسی،قشری سخت تشکیل می دهند که گل را از خشک شدن حفظ می کنند،
عمل خشک شدن کند شده و گاهی باعث تشکیل چندضلعیهای درقشر سخت نمکین می شود. به اعتقادگابریل (١٩٩٨) چهره کویرهای ایران،سبخاهائی -شوره زار - غنی از نمک میباشد.تبلورنمک بر رس فشار میاورد وانرا متورم میسازد لذا چینهایی باشعاع زیاد وطول موج تقریبی۴٠٠متربوجودمیاورد که پس از استقراق ،
مجددا در محلهای مختلف تشکیلمیشود.ورقه هائی ازنمک بابرآمدگیهای کوچک رسی که گاهی برفی ازنمک بر روی آن دیدهمی شود وگاهی نیز بصورت دانه دانه میباشد، بطورمتناوب قرار میگیرند. برآمدگیهایدانه ای درمعرض بادخوردگی میباشد ، خشک شدن نیزموجب تشکیل چند ضلعیهایی در رسمیشودکه پوشش نمک را نیز قطع می کند در این صورت چهره ای از تکتیر تشکیل میشود.
محققین شوروی نیز از جمله ویژگیهای بارز چاله های تشتکی شور و رسی را بدین صورت ارائه داده اند که،سطح این مناطق خشک شده وبصورت شکافهای در می آید،تبخیر آب شور مابین شکافهای چند ضلعیها،منجربه باقی ماندن تجمع نمک مخصوصادرمرزچندضلعیهابه طورمشخص دیده میشود،کویرهادرنواحی ایرانی-تورانی توسعه خوبی دارداین نواحی که معمولا پست ترین نقاط میباشندنقطه انتهائی حوضه مسیلها را تشکیل میدهند.لذاتوسعه رژیم بارندگی وسیلابهای مناطق بالادست(ارتفاعات)تغذیه شده ودرزمستانها،اغلب درزیر آب قرار گرفته اند و مقادیر نمکهای محلول بدان واردمیشوند،درفصل گرما و تابستان ، فرصت خشک شدن بوجودمی ایدوهمراه با ان ، موجب تشکیل پوسته ها و چند ضلعیها میگردد ، بنابراین کویرهاازتبخیرآب سطحی نتیجه میشوند و اغلب درنواحی استقرارمیابد که درمعرض سیلهای نسبتا عظیم قرار داشته باشند،بعنوان مثال کویردریاچه نمک آران و بیدگل.

دو نمک

در بازار امروز، حالا وقتی که به نمک می رسیم دو انتخاب جداگانه داریم: نمک تصفیه شده و نمک تصفیه نشده. نمک تصفیه نشده (نمک دریا) دارای 80% کلرور سدیم و 16% مواد معدنی دیگر است. نمک تصفیه شده 97.5% کلرور سدیم و تقریبا 2.5% مواد افزودنی شیمیایی است.

نمک تصفیه نشده نمکیست که از قلب دریا می آید، اما از دو منبع می تواند تهیه شود: هم از طریق خشک شده تازه از دریا، مانند دریای نمک کلتیک (Celtic)، یا استخراج شده از بستر دریاچه های درون کشوری مانند نمک هیمالایان (Himalayan). در هر این دو حالت، نمک به طور طبیعی با دارا بودن مجموعه ای از کلررو سدیم، مواد معدنی مهم مانند کلسیم و منیزیم، و یک مکمل کاملی از مواد معدنی ضروری، بوجود می آید. این نوعی از نمک می باشد که بدن ما آن را می شناسد و برای ما طراحی شده است.

نمک تصفیه شده، از طرف دیگر، یک خلاقیت ساخته ی دست بشر از قرن پیش هست که دارای مواد شیمیایی ضد قالب گیری و ید اضافه شده به آن است. همه نمک های تصفیه شده رومیزی، در واقع همان نمکی دریا می باشند، که از دریا و یا موجود در معادن نمکی، تصفیه شده اند. نمک تصفیه شده در حرارت زیاد در فرایندی قرار می گیرد که ساختار مولکولی نمک را تغییر می دهد (که خوب نیست) و مواد معدنی سودمند آن را از بین می برند، که بدن انسان این را دوست ندارد!

تفاوت های بنیادی

نمک دریای تصفیه نشده

*نمک طبیعی اولین ادویه برای تحریک بزاق می باشد که به تعادل و دوباره پر کردن الکترولیت های بدن کمک می کند.
*ید طبیعی در ین نمک ها در برابر تشعشعات، رادیو اکتیو و خیلی از آلوده کننده های دیگر محافظت می کند
*نمک تصفیه نشده دریا همه 92 مواد معدنی حیاتی را تامین می کند، به موجب آن کارکرد زیستیه بهینه و نگهداری بافت سلولی را ارتقا می دهد.
* در اینجا لیست ناتمام و جزیی ای از مواد معدنی موجود در نمک تصفیه نشده و وظایفشون در متابلیسم بدن ذکر می شود:

سدیم: ضروری برای گوارش و سوخت و ساز، تنظیم مایع های بدن، عصب و وظایف ماهیچه ای.
کلرین: ترکیب ضروری مایعات بدن انسان.
کلسیم: ضروری برای دگگونی استخان ها
منیزیم: پراکندگی سدیم زیادی، شکل و استحکام استخوان ها، مراقبت از رشد روانی و تیز کردن هوش، ترفیع جذب کربوهیدرات ها، اطمینان از سوخت و ساز ویتامین سی و کلسیم، تاخیر انداخت روند پیری و آب کردن سنگ های کلیه.
گوگرد: کنترل انتقال انرژی در بافت، استخوان و سلول های غضروفی، ضروری برای ترکیبات پروتئینی.
سیلیکون: لازم برای سوخت و ساز کربن و مو و پوست
ید: حیاتی برای تولید انرژی و رشد روانی، اطمینان از تولید هورمون های تیرویید، نیاز برای مکانیزم خود دفاعی (سیستم لنفاوی).
برومین: در شکل برومور منیزیم، یک تنظیم کننده و ترمیم کننده سیستم اعصاب، حیاتی برای عملکرد هورمونی غده هیپوفیز
فسفر: لازم برای ترکیباتی شیمی حیاتی و عملکردهای عصبی سلول های وابسته به مغز، سازنده پروتئین دارای فسفر.
وانادیم: برای استحکام دندان و استخوان بهتر از فلوراید، محکم کردن سیستم عصبی و قلبی، کاهش کلوسترول، تنظیم میزان فسفر در خون، و عامل تشکیل دهنده برای اکسیداسیون بسیاری از مواد زیستی.

و...

نمک تصفیه شده

*کلرور سریم غیر آلی، میزان مایع بدن را واژگون می کند و دائما سیستمهای دفع کننده ی بدن شما را بیش از حد پر می کند، که می تواند در سلامتی شما تاثیر بگذارد.
*وقتی که بدن شما سعی می کنه زیادیه نمک تصفیه شده که شما در معرض آن قرار می گیرین، را سوا کند، مولکول های آب می بایست که مولکولهای کلررو سدیم را برای شکستن آنها به سدیم و ین های کلر، احاطه کند، تا بتواند به بدن کمک کند که آنها را خنثی کند. برای انجام این کار، آب از سلول های شما گرفته شده، و شما می باست آب ذخیره شده در سلول های خود را برای خنثی کردن کلرور سدیم غیر طبیعی قربانی کنید. نتیجه این، سلول های خشک شده ای می باشند که پیش از موید میمیرند.
*نمک تصفیه شده دارای ید اضافه شده می باشد، که حقیقتا ممکن است در از بین بردن شیوع گواتر بومی کمک کرده باشد، اما بطور معکوس شیوع از کار افتادن قده تیروئیدی را افزایش داده است.
*نمک تصفیه شده فاقد همه ی مواد معدنی می باشد
*نمک تصفیه شده دارای عوامل ضد قالب گیری مانند اسید فروسیانیک، اسید پپراسیک سودا، فسفات تریکلسیم، سیلیکات کلسیم-آلومین، آلومینیمسیلیکات سدیم، می باشد. همه اینها با جلوگیری کردن نمک از مخلوط شدن آن با آب عمل می کنند، هم داخل جعبه و هم داخل بدن انسان. این موجب ممانعت نمک از انجام یکی از مهمترین وظایف خود در موجود زنده می شود: تنظیم هیدارتی کردن (یا همون آبشتن یا مرکب کردن)

نمک برای شما خوب است – اگر نوع واقعی آن باشد.

نمکی که شما در مغازه ها می خرین تنها کلرور سدیم می باشد، همه ی عناصر سودمند دیگر آن جدا شده است.

«... آنها سپس نمک را تصفیه می کنند، این قسمتی است که همه چیز اشتباه می شود، دست کم برای سلامتی شما. نمک تصفیه می شود برای از بردن ناپاکی ها، برای جذاب و یکنواخت کردن ظاهر آن، و استخراج بیشتر عناصر معدنی آن. وقتی که شما تصفیه نمک را به پایان رساندین، بسیار عالی بنظر می آید، و به راحتی از نمکدان شما جاری می شود، اما 82 تا از 84 عناصر معدنی آن بیرون کشیده شده است. آنها مواد افزودنی شیمیایی اضافه کرده اند که نمک را سفید تر می کند، ممانعت از جذب آب مادامیکه که نمک در جعبه قرار دارد، می کند، موجب می شود که نمک آزادانه از نمکدان شما جاری شود، و ید و متعادل کننده های ید اضافه می کنند. مواد شیمیایی افزودنی ای که باعث می شوند نمک تصفیه شده از جذب آب جلوگیری کند مادامی که در جعبه قرار دارد، همچنین ممانعت از بدرستی جذب شدن نمک در بدن شما می کند. این دلیلی است که ما همواره گفته شده ایم که برای سلامتی مان خوردن زیاد نمک مضر می باشد. نمک طبیعی، که تصفیه نشده است، می تواند به هر مقداری خورده شود. در حقیقت غیر ممکن است که ما نمک تصفیه نشده ی طبیعی زیادی مصرف کنیم، چرا؟ چون بدن، با وابستگی طبیعی خود برای نمک تصفیه نشده، به راحتی زیادیه نمک تصفیه نشده را به خارج از بدن ما ارسال می کند.

چرا خیلی از مردم با مشکلات قلبی، در رژیم غذایی ممنوعیت نمک قرار می گیرند؟ مشکل خود نمک نمی باشد بلکه چگونگیه نمکی که ما می خوریم. کمپانی های تولیدی بزرگ نمک هایشان را در کوره های بسیار بزرگ با دمای حرارت نزدیک 1200 درجه فارنهایت خشک می کنند، که به موجب آن تغییر در ساختار شیمیایی نمک صورت گرفته، که در برگشت به طور ناسازگار بر بدن انسان اثر می گذارند. واقعیت این است که در پردازش گرمایی نمک، عنصر کلرور سدیم مانند گاز به هوا می رود، چیزی که باقی می ماند هیدروکسید سدیم است که برای سیستم بدن رنجش آور بوده و اشتیاق و نیاز بدن برای کلرور سدیم را راضی نمی کند. کلرور سدیم یکی از 12 ماده معدنی روزانه است. در کشور هایی که نمک موجودی خود را تغییر نمی دهند، مشکلات قلبی و آرتروز بسیار نادر می باشند که بسیاری از دکتران موردی را ندیده اند. نمک آنها از اقیانوس توسط خورشید خشک شده است. بیشتر مردم باور دارند که نمک برای بدن انسان مضر می باشد. حقیقت این است که ما بدون نمک نمی توانیم زندگی کنیم (کلرور سدیم). از نمک، بدن اسید هیدروکلریک می سازد که یکی از عناصر مایع های گوارشی می باشد. با نبودن نمک طبیعی کافی در غذاهایمان، ما باید رژیم خود را تکمیل کنیم. مو قعی که نمک ممانعت می شود، خستگی و مریضی به دنبال آن می آید. این آزمایش را انجام دهید: یک قاشق پر از نمک را در یک لیوان آب قاطی کنید و بگذارید در مدت یک شب بماند، اگر نمک در ته لیوان جمع شد، روی آن فرایندی انجام شده است. نمک طبیعی حل می شود! نمکی که در آب حل نمی شود در بدن شما نیز نمی تواند حل شود. هر ماده خارجی که در ارگان ها و بافت های بدن جمع می شود سرانجام به بدعمل کردن در پردازشهای ضروری بدن می شود: بیماری قلبی، آرتروز، سخت شدن بافت های بدن و شریان ها، ته نشین شدن کلسیم در مفصل ها و... نمک خالص طبیعی باعث پردازش آهکی شدن در بدن شما نمی شود، نمک طبیعی می تواند صدمات ته نشدن شدن نمک در بدن را از بین ببرد.

نمک ضروری می باشد، هر کدام از ما دارای 4 تا 8 انس نمک هستیم. در بدن، نمک به همان اندازه مهم می باشد که آب و هوا. نمک به نگهداری مقدار نرمال خون در بدن کمک می کند و همچنین به نگه داشتن میزان صحیح آب در داخل و اطراف سلول ها و بافت ها. نمک یک قسمت مهمی در جذب غذا را بازی می کند و برای ضربان قلب به درستی الزامی می باشد. همچنین برای عملکرد درست رشته های عصبی، که انگیزه ها را به و از مغز حمل می کند، واجب می باشد. سدیم، با همدیگه در کنار کلسیم، منیزیم و پتاسیم، به تنظیم سوخت و ساز بدن کمک می کند. سدیم در نمک یک ماده مقوی ضروری می باشد، در ترکیب با پتاسیم، میزان قلیایی بودن اسید در خون مان را تنظیم می کند و همچنین برای عملکرد درست ماهیچه های ضروری می باشد.

خلاصه ای از چند مقاله در باب نمک
http://members.iimetro.com.au/~hubbca/salt.htm
http://www.alkalizeforhealth.net/Lsalt.htm
http://curezone.com/foods/saltcure.asp

نمک دریا تو ایران هم از دریاچه ارومیه تامین می شه و خوشبختانه تو عطاری های بزرگ و معتبر می تونیم پیدا کنیم.

یه مقاله ی فارسی
http://www.ashena.ir/life/salt.php

و 4 جلسه صحبت های آقای دکتر روازاده درباره نمک و نمک دریا در رادیو که می تونین پایین دانلود کنین:

http://dlserver.yasinmedia.com/v87/R...ravazadeh).mp3
http://dlserver.yasinmedia.com/v87/R...ravazadeh).mp3
http://dlserver.yasinmedia.com/v87/R...ravazadeh).mp3
http://dlserver.yasinmedia.com/v87/R...ravazadeh).mp3

 

نفت در آران و بیدگل

به دنبال انتشار یک بلوک نفتی در منطقه مرکزی ایران، پس از حضور یک حلقه چاه اکتشافی در شهرستان آران وبیدگل در اوایل 1382،فوران نفت از چاه نفت شماره 1 آران نشان داد که پس از 50 سال از آخرین اکتشاف در منطقه مرکزی ایران می توان در این منطقه به نفت دست یافت.
نفت اکتشاف شده در آران و بیدگل که شرکت چینی ” ساینوپک شگنلی“ توانست در عمق 4 هزار متری به آن دست یابد با درجه سبکی 40 APL از نوع بسیار مرغوب در جهان است.
سومین چاه اکتشافی نیز از اوایل سال 1383 در منطقه فخره آران و بیدگل آغاز شده است که به نتایج مثبتی برای وجود نفت در این حوزه دست یافته اند،که شاهد تحولی بزرگ در مناطق مرکزی کشور به ویژه شهرستان آران و بیدگل خواهیم بود

/ 0 نظر / 24 بازدید