چند بیماری مهم چشمی

درمان جدید براى بیمارى لکه سیاه

 

ممکن است در میان دوستان و نزدیکان خود فردی را سراغ داشته باشید که به بیماری چشمی «لکه سیاه» دچار است و نمی تواند از چشم خود بخوبی استفاده کند. در این صورت هر چه سریعتر این خبر را به او برسانید: «این بیماری تقریبا درمان شده است.» در حال حاضر بیش از 15میلیون امریکایی مبتلا به بیماری لکه سیاه هستند و احتمال می رود که از ناحیه شبکیه چشم خود کور شوند ؛ اما چشم پزشکان به وسیله کاشت یک تلسکوپ مینیاتوری در چشم این بیماران ، بینایی را به چشم آنها باز می گردانند. هم اکنون مرکزی در «ساراتوگای» کالیفرنیا با نام «مرکز تکنولوژی مراقبت از بینایی» برای بررسی کارآیی و میزان ایمنی روش کاشت این تلسکوپ در چشم از بیماران ثبت نام به عمل می آورد. طول این تلسکوپ 4میلی متر و قطر آن 3میلی متر است و یک تیوپ سیلیکون دارد و لنزی در آن وجود دارد و هر دو انتهای آن به وسیله کوارتز پوشیده شده است.

این وسیله درحقیقت به جای عدسی چشم قرار می گیرد و به کمک قرنیه تصویر تقویت شده اجسام را روی قسمتی از شبکیه که سالم است ، می اندازد و این کار تنها روی یک چشم انجام می شود که کار دید رو به جلو را به عهده دارد و برای مطالعه های ضروری و تشخیص صورتها و اجسام به کار می رود و کار دیدهای جانبی به عهده چشم دیگر است.

تاکنون این عمل روی 14بیمار انجام شده است و نتیجه رضایت بخشی به دست آمده است ؛ البته این نتیجه در بیمارانی که بیماری آنها حادتر بوده مطلوبتر بوده است ، عوارض جانبی این عمل در حد عمل آب مروارید است.

مسلما این عدسی ها دید 20سال پیش را به فرد باز نمی گردانند؛ اما در هر حال به او کمک می کنند تا بتواند بهتر از گذشته ببیند. مدت این عمل جراحی 45دقیقه است و بیماران باید به مدت 4ساعت در خانه بمانند؛ اما چندین ماه طول می کشد تا بتوانند خود را با این روش جدید دیدن تطابق دهند. در این روش یک چشم روی جزییات دقیق اجسام تمرکز می کند و چشم دیگر دور یا نزدیک را خواهد دید.

 

دانشوران آزمایشگاه ملکولی ژنتیک بیماری های چشم دانشکده پزشکی دانشگاه کنتیکت امریکا، موفق به کشف نوعی ژن بیماری گلوکوما یا آب سیاه شده اند که به نوشته مجله ساینس چاپ امریکا گام مهمی در تشخیص و در نهایت درمان این بیماری بشمار می رود آب سیاه ، پس از آب مروارید، شایع ترین بیماری چشم در جهان ، بویژه در میان سالخوردگان است.

برآورد می شود که 66 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به آب سیاه هستند که دست کم 6 میلیون تن از آنان بینایی کامل هر دو چشم خود را از دست خواهند داد.کشف اخیر در دانشگاه کنتیکت تنها ژن کشف شده بیماری آب سیاه نیست ، اما ژن معمول ترین نوع این بیماری در میان بزرگسالان است.

در گذشته ژنهای دو نوع دیگر آب سیاه کشف شده بود.دکتر "منصور سرفرازی " استاد ژنتیک انسانی و مدیر علمی مرکز تحقیقات پزشکی دانشگاه کنتیکت که کشف جدید حاصل تلاشهای او و همکارانش است ، در گفتگویی با بی بی سی اظهار امیدواری کرد که کشف این ژن سرانجام به پیشگیری از آب سیاه منجر شود. دکتر سرفرازی گفت که او و همکارانش به تلاش در این زمینه ادامه خواهند داد طیبه رضایی مسوول این پروژه که در واقع پایان نامه دوره دکتری او محسوب می شود، نیز به بی بی سی گفت که کشف او در کوتاه مدت باعث درمان بیماری آب سیاه نیست، اما عامل موثری در تشخیص آن خواهد بود.

حال حاضر تعداد کم بینایان و نابینایان در دنیا حدود 180 میلیون و در ایران حدود 514 هزار نفر است که عامل بسیاری از آنها قابل پیشگیری است ،تنبلی چشم یکی از این موارد است.امروزه حدود 2 تا 4 درصد مردم دنیا به تنبلی چشم مبتلا هستند ،این رقم در ایران به بیش از یک میلیون نفر میرسد.اگر به موقع تشخیص داده و درمان نشود،فرد را از یک یا هر دو چشم بسیار کم بینا یا نابینا خواهد کرد.چشمان بعضی از کودکان ،با آنکه سالم و طبیعی بنظر می رسند اما از سلامتی و دید کافی برخوردار نیستند .کامل شدن مرکز بینایی در مغز ،از دوران جنینی تا حدود دوازده سالگی ادامه دارد،اما حداکثر سرعت رشد آن تا دو سالگی است.نتیجه تکامل دستگاه بینایی ،در این دوران ،دید واضح و کامل است.در این مدت،به خصوص در سه سال اول زندگی ،هر عاملی که باعث اشکال دید ،در یک یا هر دو چشم کودک شود،رشد و تکامل دستگاه بینایی را متوقف می سازد و در نتیجه باعث کاهش میزان بینایی طفل می شود.معنی این سخن آن است که امکان دارد چشمی که از نظر ظاهری کاملاً طبیعی است از بینایی کامل و طبیعی برخوردار نباشد.در صورتیکه اشکال دید کودک،قبل از پنج سالگی درمان شود،حتی اگر چشم در این مدت تنبل هم شده باشد با درمان،بینایی کامل به دست می آید.پس از پنج سالگی ،هر چه درمان چشم تنبل بیشتر به عقب بیفتد احتمال به دست آوردن بینایی کامل کمتر می شود.به طوری که پس از دوازده سالگی ،درمان تاثیری در بینایی نخواهد داشت.عوامل ایجاد کننده تنبلی چشم:

 • اشکالات مادرزادی در ساختمان چشم،مانند آب مروارید،پایین افتادگی پلک یا نداشتن عدسی باعث می شود که چشم نتواند تصویر واضحی دریافت کند و بتدریج دچار تنبلی می شود.در این موارد بهترین درمان ،عمل جراحی است که اگر پس از تولد تا سه ماهگی ،هر چه سریعتر صورت بگیرد،نتیجه بهتری خواهد داشت ، اما پس از سه ماهگی نتیجه جراحی چندان رضایت بخش نخواهد بود.
 • در نزدیک بینی ،دور بینی،آستیگماتیسم ،اگر دید هر دو چشم بسیار کم باشد و تفاوت دید دو چشم زیاد باشد،چشم ضعیفتر نمی تواند دید واضحی از اشیاء دریافت کند و دچار تنبلی میشود.
 • لوچی یا انحراف چشم نیز می تواند باعث شود تا چشم منحرف نتواند تصویر واضحی دریافت کند و بتدریج تنبلی در آن چشم ایجاد میشود.

پیشگیری و درمان:

تنها راه پیشگیری از تنبلی چشم تشخیص به موقع عوامل ایجادکننده آن است و چون بسیاری از این عوامل برای خانواده ها ناشناخته است،چشم همه کودکان باید حداقل سه بار قبل از دبستان در زمانهای مختلف معاینه شود:

 • اولین روزهای پس از تولد
 • دو تا سه سالگی
 • پنج تا شش سالگی

همچنین اگر کودکی انحراف چشم دارد ،والدین باید به محض تشخیص،او را جهت معاینه برده و تحت درمان قرار دهند.

درمان تنبلی چشم معمولاً بستن چشم سالم است تا چشم تنبل بکار بیافتد و تنبلی آن برطرف شود.مدت بستن چشم مهم است و در فواصل مشخص نیز کودک باید معاینه شوداما گاهی اوقات برای درمان ،عینک و در بعضی موارد جراحی توصیه میشود.اگر تنبلی چشم بر اثر بیماریهای مادرزادی مانند آب مروارید،پایین افتادگی پلک ویا عیوب ساختمانی ایجاد شده باشد،باید قبل از سه ماهگی درمان شود و اگر به علتهای دیگر به وجود آمده باشد ،درمان قطعی و موثر تا قبل از پنج سالگی امکان پذیر است و بعد از آن ،درمان معمولا نتیجه خوبی ندارد.گاهی اوقات مدت درمان چندسال اشت،در این صورت والدین طفل بایداستقامت، پشتکار و حوصله لازم را داشته باشند و از رفت و آمد مرتب و سایر مشکلات جنبی آن خسته نشوند.با رعایت نکات زیر ،فرزندمان به تنبلی چشم مبتلا نمی شود:

 • قبل از دبستان سه بار کودک خود را نزد متخصص ببریم.(در اولین روزهای پس از تولد-دو تا سه سالگی-پنج تا شش سالگی)
 • به محض مشاهده انحراف(لوچی)در چشم کودک ،او را نزد متخصص ببرید.
 • اگر متخصص توصیه کرد چشم کودکتان را ببندید،طبق دستور او عمل کنید(چشم کودک را کمتر یا بیشتر از زمان تعیین شده،نبندید)
 • در صورت تجویز عینک ،کودک رابه استفاده دایمی از آن تشویق و طبق دستور عمل نمایید.

 

تنبلى چشم یا آمبلیوپى

 

این اختلال که معمولا در یک چشم دیده می شود بدلیل اختلال دید چشم تنبل بر اثر عوامل مختلف نظیر عیوب انکساری (دوربینی، نزدیک بینی، یا آستیگماتیسم)، انحراف چشم (لوچی یا استرابیسم)، و یا عدم شفافیت مسیر بینایی (ناشی از عواملی نظیر آب مروارید، کدورت قرنیه، و یا افتادگی پلک) رخ می دهد. عدم وضوح تصویر در چشم بیمار و بهتر بودن تصویر ایجاد شده در چشم سالم سبب می شود تا مغز بین دو چشم، چشم سالم را برای دیدن انتخاب کند و در واقع مسیر ارسال تصویر از چشم بیمار به مغز را مسدود و یا اصطلاحاً دید چشم بیمار را "خاموش" کند.

علائم تنبلی چشم:

تنبلی چشم معمولاً در سنین زیر 6 سال ایجاد شده و اغلب توسط والدین، معلمان، و یا پزشک کشف می شود. در سنینی که کودک قادر به بیان مشکلات خود می باشد ممکن است از ضعف بینایی، خستگی چشم و یا سردرد شکایت داشته باشد. اما در اغلب موارد کودک شکایتی ندارد و ممکن است علایم بیماری های مسبب تنبلی چشم نظیر انحراف چشم و کدورت های مسیر بینایی مثل آب مروارید و کدورت قرنیه منجر به تشخیص شوند. ولی زمانیکه تنبلی چشم ناشی از عیوب انکساری باشد تشخیص آن مشکل است زیرا کودکان به راحتی توسط چشم دیگر می بینند و کمبود دید در چشم بیمار را جبران می کنند. به همین دلیل والدین و معلمان باید به وضعیت دید کودکان توجه ویژه ای داشته باشند.

درمان تنبلی چشم:

خوشبختانه تنبلی چشم در صورتیکه در زمان مناسب تشخیص داده شود براحتی قابل درمان است. درمان تنبلی چشم معمولاً بصورت بستن چشم سالم و وادار کردن مغز به دیدن با چشم تنبل است. این درمان ممکن است هفته ها و یا حتی ماه ها طول بکشد که البته چشم سالم باید به تناوب باز شود. در مواردی که تنبلی ناشی از عیوب انکساری است تجویز عینک یا لنز سبب وضوح تصویر در چشم معیوب و درمان تنبلی خواهد شد. مواردی نیز که تنبلی ناشی از انحراف چشم است با جراحی و اصلاح انحراف قابل درمان است. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که مسیر های بینایی تا سنین 8 تا 10 سالگی تکامل می یابند و درمان تنبلی چشم بعد از این سنین امکان پذیر نیست. بنابراین در صورتیکه چشم تنبل در سنین پایین درمان نشود بعد از سن 10 سالگی در اکثر موارد هیچ درمانی نخواهد داشت و ممکن است منجر به از دست رفتن شدید دید در یک چشم شود.

برای جلوگیری از تنبلی چشم، کودک باید بعد از تولد در زایشگاه توسط متخصص کودکان و در سنین 3 تا 4 ماهگی و 2 تا 3 سالگی توسط چشم پزشک معاینه شود. خوشبختانه اخیراً در ایران طرحی برای جلوگیری از تنبلی چشم اجرا شده است که در آن کلیه کودکان مهد کودک ها و آمادگی به رایگان تحت معاینه قرار می گیرند. بنابراین توصیه می شود در صورتیکه کودک خود را نزد چشم پزشک نبرده اید و کودک شما در سنین کودکستان و آمادگی است با شرکت در این طرح از سلامت بینایی کودک خود اطمینان یابید.

 

 

انحراف چشم یا لوچى

 

منظور از استرابیسم چیست؟

استرابیسم نوعی مشکل چشمی است که در آن چشم ها وضعیت ناهمگونی نسبت به یکدیگر داشته و نگاه آنها به جهات مختلف است. این ناهمگونی ممکن است واضح بوده و یا آنکه صرفاً بعضی اوقات وجود داشته باشد. در حالیکه یک چشم مستقیماً به سمت جلو نگاه می کند چشم دیگر به سمت داخل، خارج، بالا و یا پایین چرخیده است. چشم چرخیده بعضی اوقات به وضعیت اصلی و مستقیم برگشته و بر عکس چشم مستقیم از موقعیت خود خارج می شود.

استرابیسم در میان گروه سنی اطفال مشکل شایعی بوده و در حدود 4% کودکان دیده می شود ولی ممکن است زمان بروز آن در سنین بالاتر نیز باشد. شیوع آن در پسر و دختر به یک نسبت بوده و گاهی ابتلا فامیلی دارد. با اینحال، بعضی از مبتلایان سابقه چنین مشکلی را در فامیل خود ذکر نمی کنند.

بینایی و مغز:

با یک دید دو چشمی طبیعی، هر دو چشم به یک نقطه نگاه می کنند. بخش بینایی مغز، دو تصویر رسیده را به صورت یک تصویر سه بعدی ترکیب می کند.

وقتی به علت استرابیسم یکی از چشم ها از موقعیت خود خارج می شود، دو تصویر متفاوت به مغز ارسال می گرد. در یک کودک خردسال، مغز چنین یاد می گیرد که تصویر چشم منحرف شده را نادیده گرفته و تنها تصویر چشم مستقیم یا چشم با دید بهتر را بپذیرد. این امر سبب از بین رفتن درک عمق و دید دو چشمی می شود. بالغین که دچار استرابیسم می شوند اغلب بدان علت که مغز توانایی پذیرش یا دریافت تصویر هر دو چشم را پیدا کرده است، دو بینی پیدا می کنند. در این حالت مغز قادر به حذف تصویر چشم منحرف نخواهد بود. ولی متاسفانه در کودکان این اتفاق یعنی حذف تصویر چشم منحرف بسرعت رخ می دهد.

آمبلیوپی:

قرارگیری طبیعی چشم ها در طی دوره کودکی امکان تکامل دید مناسب این سنین را فراهم می سازد. قرارگیری غیر طبیعی مانند آنچه در استرابیسم دیده می شود، سبب کاهش دید یا آمبلیوپی خواهد شد. مغز تصویر چشم بهتر را تشخیص داده و تصویر چشم ضعیف تر یا آمبلیوپیک را حذف می کند. این موضوع تقریباً در نیمی از کودکان مبتلا به استرابیسم اتفاق می افتد. اطلاعات بیشتر در مورد آمبیوپی

آمبلیوپی را می توان با بستن چشم بهتر و تقویت و بهبود بینایی چشم ضعیف تر، درمان نمود. اگر آمبلیوپی در همان سالهای نخست زندگی تشخیص داده شود، درمان آن اغلب موفقیت آمیز خواهد بود ولی درصورتیکه درمان آن به تاخیر افتد، آمبلیوپی یا آفت دید وضعیتی دائمی پیدا خواهد کرد. قاعدتاً هر قدر آمبلیوپی زودتر درمان شود، دید بهتری تامین خواهد گردید.

علل و علائم استرابیسم:

به دیواره خارجی هر چشمی، شش عضله چسبیده است که مسئولیت کنترل حرکات چشم را بعهده دارند. در هر چشم، دو عضله چشم را به سمت راست یا چپ می برند. چهار عضله دیگر مسئولیت حرکت چشم به سمت بالا و پایین و یا کنترل حرکات مورب چشم را بعهده دارند. برای تمرکز هر دو چشم بروی یک نشانه مشخص، لازم است تمامی عضلات چشم با یکدیگر و با عضلات همکار چشم مقابل هماهنگ باشند. هر علتی که در این هماهنگی اختلال ایجاد کند می تواند منجر به استرابیسم شود.

نقش کنترلی مغز نیر بر عضلات چشم از اهمیت بسزایی برخوردار است. بنابراین کودکان مبتلا به ابتلائات مغزی از قبیل فلج مغزی، عقب افتادگی مغزی، هیدروسفالی و تومورهای مغزی اغلب دچار استرابیسم می شوند. هر عاملی که منجر به کاهش بینایی شود مانند عیب انکساری، آب مروارید، صدمات چشمی و ...می تواند عاملی برای استرابیسم باشد.

اصلی ترین علامت استرابیسم، در واقع چشمی است که در جای خود قرار ندارد. گاهی طفل در نور آفتاب یک چشم خود را می بندد و گاه با کج کردن سر خود به یک موقعیت بخصوص تلاش می کند که از هر دو چشم خود استفاده کند و گاه بصورت خستگی شدید چشم و سردرد در حین فعالیت چشمی و گاهی علایم فقدان یک دید عمق مناسب نیز دیده می شود. بالغینی که دچار استرابیسم می شوند نیز اغلب از دوبینی شکایت می کنند.

تشخیص:

لازم است هر کودکی در طی دوره شیرخواری یا سنین قبل از مدرسه توسط پزشک خانواده، متخصص اطفال یا چشم پزشک معاینه و مشکلات احتمالی او تشخیص داده شود. این موضوع بویژه در مواردیکه عضو دیگری از خانواده مبتلا به استرابیسم یا آمبلیوپی است اهمیت بیشتری پیدا می کند. در شیرخواران اغلب درک اختلاف بین انحراف ظاهری دو چشم از استرابیسم واقعی مشکل است. در کودکان کم سن و سال بینی پهن و عریض و چین پوستی قسمت داخلی پلک سبب می شود که در نگاه به چپ و راست چشم ها مخفی شده و بدین ترتیب منحرف بنظر برسند. این ظاهر استرابیسمی بتدریج و با رشد کودک بهبود می یابد و حال آنکه استرابیسم واقعی ارتباطی با رشد کودک ندارد و در این میان چشم پزشک بخوبی قادر به تمایز بین استرابیسم واقعی و کاذب است.

درمان :

اهداف درمان استرابیسم، حفظ دید، مستقیم کردن چشم ها و بازگرداندن دید دو چشمی است. بسته به علت استرابیسم، درمان ممکن است بصورت تجویز عینک، برداشتن کاتاراکت یا اصلاح سایر علل زمینه ای ایجاد انحراف و یا تغییر دادن موقعیت عضلات نامتعادل چشم باشد. بعد از انجام یک معاینه کامل چشمی شامل مطالعه دقیق قسمت های داخلی، چشم پزشک درمان مناسب اپتیکی، طبی یا جراحی را انتخاب خواهد نمود. اغلب بستن چشم بهتر جهت تقویت بینایی چشم آمبلیوپیک نیز ضروری خواهد بود.

ایزوتروپی (انحراف چشم به داخل):

ایزوتروپی در واقع انحراف چشم ها به سمت داخل بوده و شایعترین نوع استرابیسم شیرخواران است. کودکان خردسال مبتلا به ایزوتروپی هیچگاه از هر دو چشم خود بطور همزمان استفاده نمی کنند.

در اکثر موارد برای تراز کردن چشم ها، تامین دید دو چشمی و اجتناب از افت دید دائمی، جراحی زودهنگام ضروری خواهد بود. جراحی در هر سنی ممکن است سبب بهبود دید جانبی شود.

ایزوتروپی انحراف چشم ها به سمت داخل بوده و در واقع شایعترین نوع استرابیسم است.

در جریان جراحی، میزان نیروی عضلات در یک یا دو چشم تنظیم می شود. مثلاً در جراحی ایزوتروپی، ممکن است عضله داخلی محکم تر را از چشم جدا نموده و مقداری عقب تر مجدداً به چشم وصل نمایند. این کار اثر کِشنده عضله را تضعیف نموده و امکان چرخش چشم به سمت خارج را فراهم می سازد. بعضی اوقات نیز می توان برای تسهیل حرکت چشم به سمت خارج، عضله خارجی را کوتاهتر نموده و بدین ترتیب نیروی کِشنده آن را افزایش داد.

ایزوتروپی تطابقی:

ایزوتروپی تطابقی شکل شایع ایزوتروپی است که بیشتر در کودکان دور بین سنین 2 سال یا بالاتر اتفاق می افتد. کودک در سنین پایین، قادر است برای جبران دوربینی خود، تلاش تطابقی خود را افزایش دهد ولی اینکار مشخصاً سبب انحراف چشم ها به سمت داخل می شود. برای جبران ایزوتروپی تطابقی، به کودک عینک داده می شود.

برای جبران ایزوتروپی تطابقی، به کودک عینک دو کانونی داده می شود.

عینک تلاش تطابقی مزبور را کاهش داده و می تواند چشم ها را به وسط آورد. در برخی موارد استفاده از نوع بخصوصی از عینک های دو کانونی ضروری است (که در شکل روبرو نشان داده شده است). و گاهی می توان از قطره ها یا پمادهای چشمی، و لنزهای مخصوصی بنام منشور (Prism) استفاده نمود. گاهی اوقات ورزشهای چشمی نیز به اصلاح این حالت در کودکان بزرگتر کمک می کند.

اگزوتروپی( انحراف چشم به خارج):

اگزوتروپی، یا انحراف چشم به سمت خارج، دیگر نوع شایع استرابیسم است. این حالت بیشتر زمانی اتفاق می افتد که کودک روی شی ای در دور دست تمرکز می کند. اگزوتروپی اغلب متناوب (Intermittent) بوده و مخصوصاً بعد از چرت زدون، بیماری و یا خستگی کودک بروز می کند. والدین اظهار می دارند که کودک در مقابل نور آفتاب یک پلک خود را جمع می کند. گر چه عینک، ورزش چشمی یا منشور در این حالت نیز به کنترل چرخش چشم به سمت خارج کمک می کند ولی در اکثر موارد لازم است نوعی عمل جراحی صورت گیرد.

جراحی استرابیسم:

هیچ گاه و در جریان هیچ نوع عمل جراحی، کره چشم از محل خود خارج نمی شود. جراحی استرابیسم در واقع ایجاد برشی کوچک در بافت پوشاننده چشم است که به چشم پزشک امکان می دهد تا به عضلات زیرین این بافت دسترسی پیدا کند. اینکه کدام عضلات تحت عمل جراحی قرار گیرند بستگی به جهت چرخش چشم دارد. گاهی اوقات لازم است هر دو چشم تحت عمل جراحی قرار گیرد.

جهت عمل جراحی استرابیسم در اطفال، بیهوشی ضرورت دارد ولی جراحی بزرگسالان با بی حسی موضعی نیز امکان پذیر است.

بهبودی سریع است. فرد اغلب ظرف چند روز به فعالیتهای طبیعی اش بر می گردد. بعد از جراحی، گاهی استفاده از عینک یا منشور نیز ضرورت پیدا می کند. گاهی اوقات ممکن است اصلاح انجام شده بیشتر یا کمتر از مقدار موردنظر باشد که در آن صورت انجام عملی دیگر ضرورت خواهد یافت.

توصیه می شود جراحی اصلاحی استرابیسم هر چه سریعتر صورت گیرد زیرا شیرخوار به محض اینکه چشم هایش مستقیم شد امکان دید طبیعی و دید دو چشمی را پیدا خواهد کرد. از طرف دیگر لوچی چشم می تواند بر اعتماد به نفس کودک نیز نقشی منفی داشته باشد.

همانند هر عمل جراحی، جراحی بر روی عضلات چشم نیز با خطراتی همراه است. این خطرات شامل عفونت، خونریزی و دیگر عوارض نادری است که می تواند به از دست دادن دید بیانجامد. با اینحال، جراحی استرابیسم معمولاً درمانی بی خطر و موثر است و در عین حال هیچگاه جای عینک و یا آمبلیوپ درمانی را نمی گیرد.

خلاصه:

 • رشد کودک به خودی خود استرابیسم را درمان نمی کند.
 • موثرترین زمان درمان استرابیسم، زمانی است که کودک در سنین پایینی به سر می برد.
 • مستقیم نمودن چشم ها در هر سنی امکان پذیر است و در این جریان حداقل دید جانبی بهبود خواهد یافت.
 • درمان استرابیسم ممکن است بدون جراحی و با استفاده از قطره های چشمی، تمرینات چشمی و یا عینک انجام گیرد.
 • در صورتیکه درمان جراحی لازم باشد، هرقدر در سنین پایین تری انجام شود شانس تامین دید دو چشمی بیشتر خواهد بود.
 • بیماری‌های مربوط به چشم
 • افتادگی پلک

 

پتوزیس یا افتادگی پلک ها پلک های فوقانی یک یا هر دو چشم را گرفتار می سازد افتادگی پلک ممکن است از مقدار کم که بزحمت قابل تشخیص است تا افتادگی کامل طوری که تمام مردمک را بپوشاند متغیر باشد پتوزیس هم در بچه ها وهم در بزرگسالان روی می دهد اما بیشتر موارد ان ناشی از سالخوردگی است.

علامت پتوزیس :

 واضح ترین علامت افتادگی پلک است که بسته به میزان افتادگی مشکلات بینایی نیز متغیر خواهند بود بعضی ها سرشان رابه عقب میکشند تا از زیر پلک ببینند ویا ابروها را بالا میبرند تا شاید بتوانند پلک هایشان را بالا بکشند.

علت چیست؟ 

افتادگی پلک می تواند مادر زادی باشد ویا در اثر سالخوردگی وکهولت ،حادثه ویا بعد از جراحی آب مروارید ویا سایر جراحی های چشمی روی دهد این عارضه همچنین می تواند در اثر مشکلاتی که برای عضله بالا برنده پلک فوقانی روی می دهد نیز بوجود اید گاهی وقتها آناتومی صورت فرد می تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای عضله بالا برنده پلک فوقانی گردد یک تومور چشم،اختلالات نرولوژیک ویا بیماریهای عمومی مانند دیابت می تواند باعث افتادگی پلک گردد.

درمان :

جراحی معمولابهترین درمان افتادگی پلک است جراح عضلات بالا برنده پلک فوفانی را تقویت میکند وظاهر فرد بهتر کرده وامکان دید بهتر را فراهم می نماید در مواردیکه عضله بالا برنده دچار ضعف شدید باشد جراح پلک را از زیر به ابرو اتصال می دهد تافرد بتواند از نیروی عضلات پیشانی برای بالا کشیدن پلک استفاده کند بعد از جراحی ممکن است پلک ها متقارن نباشند و بندرت ممکن است حرکت پلک ها نیز از بین برود بچه هایی که با افتادگی پلک متوسط یا شدید متولد می شوند نیازمند درمان هستند زیرا برای جلوگیری از بروز آمبلیوپی به دید خوب نیاز دارند (آمبلیوپی یا تنبلی چشم در اثر عدم استفاده از چشم بدلایل مختلف از جمله عدم ورود نور به چشم به دلیل افتادگی پلک در دوره تکامل بینایی که تا سن هفت سالگی ادامه دارد ایجاد می گردد ) همه بچه های گرفتار افتادگی پلک حتی موارد فیف ان باید هر سال معاینه گردند تا در صورت بروز هر گونه مشکلی بسرعت در مان گردند.

آب مروارید

 

کاتاراکت عبارت است از تیره و کدر شدن عدسی چشمها . این حالت می تواند باعث مشکلات بینایی هنگام مطا لعه  رانندگی و دیگر امور روزانه شود. شایع ترین نوع کاتاراکت عبارت است از کاتاراکت وابسته به سن.

کاهش شفافیت عدسی چشم یک روند طبیعی  در طول زمان است و به واسطه افزایش سن احتمال ابتلا به این بیماری افزایش پیدا می کند تقریبا تمام افراد بالای 65سال به درجاتی از این بیماری مبتلا می شوند  غالبا کاتاراکت پیشرفت تدریجی دارد و در آغاز مشکلات بینایی ایجاد نمی کند اما با افزایش کدورت عدسی مشکلات بینایی نیز آغاز می شود.

علایم و نشانه ها

 کاتاراکت معمولا به آهستگی پیشرفت می کند و باعث درد نمی شود  در ابتدا لکه های تیره روی عدسی چشم ممکن است خیلی کوچک باشد و فرد مبتلا هیچ اطلاعی از کاهش بینایی خود نداشته باشد. با گذشت زمان و با افزایش لکه های روی عدسی چشم و افزایش وسعت کدورت روی عدسی  نور به طور مشخصی به شبکیه کمتر میرسد و برای بینایی فرد مشکلاتی پدید خواهد آورد.

علایم و نشانه های کاتاراکت عبارتند از:

 • تیره و تار شدن بینایی چشم.
 • افزایش مشکلات بینایی در شب  .
 • افزایش حساسیت چشم به نور.
 • دیدن هاله دور منبع نوری.
 • احتیاج بیشتر به نور هنگام مطالعه نسبت به گذشته .
 • تغییرات مکرر در شماره عینک و لنز چشمی.
 • از بین رفتن و کمرنگ شدن رنگها.
 • احساس دو بینی یا چند بینی در یک چشم.

اگر فردی به این بیماری دچار شده باشد نور منتشر شده از یک لامپ روشنایی درخشان تر از حد معمول بوده و هاله های اطراف چراغ خودروها می تواند هنگام رانندگی برای فرد ناراحت کننده و خطرناک باشد. کاتاراکت معمولا نمی تواند تغییری در ظاهر چشم ایجاد کند  درد ,قرمزی  و خارش چشم می تواند علامت هایی از دیگر بیماری های چشم باشد.     

علت

عدسی چشم پشت عنبیه و مردمک قرار گرفته است و به طور طبیعی نور پس از عبور از آن متمرکز شده و یک تصویر دقیق و شفاف در شبکیه چشم تشکیل میشود. در حقیقت عدسی و شبکیه چشم همانند لنز و فیلم دور بین عکاسی عمل می کنند. وجود هرگونه لکه و تیره شدن عدسی باعث

پراکنده شدن نور می شود و از بوجود  آمدن یک تصویر واضح توسط شبکیه چشم ممانعت می کند و در نتیجه بینایی چشم دچار اختلال می شود. با افزایش سن  عدسی چشم انعطاف و شفافیت خود را از دست می دهد ساختمان عدسی چشم از آب و پروتئین تشکیل شده است ساختمان پروتئین های

عدسی چشم به طور دقیق و منظمی قرار گرفته است و باعث شفافیت هرچه بیشتر عدسی می شود و نور را به طور دقیق از خود عبور می دهد. با افزایش سن در حقیقت ساختمان منظم پروتئین های

عدسی چشم دچار اختلال می شود و با از هم گسیختگی این ساختمان پروتئینی لکه های تیره ای روی عدسی چشم به وجود می آید که با توسعه این لکه ها عدسی شفافیت خود را از دست می دهد و در عبور دادن دقیق نور ناتوان می شود. دانشمندان تا کنون دقیقا به علت این تغییرات ساختمانی عدسی چشم پی نبرده اند ولی سیگار کشیدن و در معرض نور خورشید قرار گرفتن را از عوامل دخیل در این روند می دانند. از طرفی فرسایش عمومی و از هم گسیختگی در اثر مرور زمان هم یکی از دلایل تغییر در پروتئین های عدسی چشم نامیده شده است.

عوامل خطر ساز

در تمام افراد احتمال ابتلا به بیماری کاتاراکت با افزایش سن وجود دارد همه افراد با لای 65 سال به درجاتی از این بیماری مبتلا می شوند اگرچه ممکن است اشکالی در بینایی آنها وجود نداشته باشد کاتاراکت در زنان نسبت به مردان شایع تر است و در افراد سیاهپوست نسبت به افراد سفید پوست بیشتر دیده می شود.

عوامل دیگری که باعث بالا رفتن احتمال ابتلا به کاتاراکت می شوند عبارتند از:

 • دیابت.
 • سابقه بیماری کاتاراکت در بستگان درجه اول و دوم.
 • سابقه جراحت یا بیماری های التهابی چشمی.
 • استفاده طولانی مدت از داروهای  استروئیدی (کورتیکو استروئیدها)
 • مصرف الکل .
 • بیش از حد در معرض نور خورشید قرار گرفتن.
 • سیگار کشیدن.

درمان

تنها درمان موثر برای  بیماری کاتاراکت جراحی چشم برای تعویض عدسی از کار افتاده چشم با یک عدسی شفاف مصنوعی جدید است. کا تا راکت  با  دارو  رژیم غذایی  ورزشهای خاص  یا استفاده از عینک  بهبود پیدا نمی کند  اما اگر فرد در مراحل ابتدایی بیماری  باشد و هنوز زمان برای جراحی فرا نرسیده باشد می توانید به کمک اقدام های زیر در بهبود وضع بینایی خود تغییر ایجاد کنید:

 • اگر شما از عینک یا لنز تماسی استفاده می کنید  با مشورت  پزشک خود در تعیین نوع عینک یا لنز بیشتر دقت کنید.
 • هنگام مطالعه از عینک مخصوص مطالعه  استفاده کنید.
 • هنگامی که در معرض آفتاب قرار می گیرید از عینکهای آفتابی با قابلیت جذب اشعه فرابنفش  استفاده کنید.
 • رانندگی در شب را محدود کنید.

این اقدام  ها  می تواند در یک مدت زمان مشخص تا فرا رسیدن عمل جراحی بهتر به  بیما ر کمک  می کند  اما وقتی کاتاراکت پیشرفت کند و چشم های  بیمار دچار مشکل شدید شوند و کاهش بینایی برای کارهای روزانه بیمار مشکل آفرین شود بیمار نیاز به جراحی پیدا می کند.

جراحی کاتاراکت شایع تر ین جراحی افراد بالای 65 سال در آمریکاست.

هر ساله بیش از 5/1 میلیون عمل جراحی کاتاراکت در آمریکا صورت می گیرد. این جراحی بسیار موفقیت آمیز بود و بیش از 95 درصد افرادی  عمل جراحی کاتاراکت داشته اند بهبودی کامل پیدا می کنند و کیفیت زندگی آنها پس از عمل جراحی بهتر می شود.

پیشگیرى

 بیشتر موارد کاتاراکت وابسته به سن است و در کل نمی توان از آن پرهیز کرد  اما معاینات منظم چشم پزشکی بویژه در سنین بالا می تواند در تشخیص زود هنگام آن موثر باشد. با رعایت موارد زیر می توانید گامهایی در جهت آهسته شدن یا جلوگیری از پیشرفت کاتاراکت بردارید: 

 • سیگار نکشید.
 • از یک رژیم غذایی مناسب شامل میوه و سبزیجات زیاد استفاده کنید.
 • تا آنجا که ممکن است در معرض نورشدید آفتاب قرار نگیرید.
 • اگر به بیماری دیابت یا دیگر بیماریهای مزمن مبتلا هستید درمان منظم و دقیق را فراموش نکنید.

محققان هم اکنون در حال بررسی راههای دیگر جلوگیری و درمان بیماری کاتاراکت هستند.

اگر شما به بیماری آب مروارید مبتلا هستید این شانس را دارید که با یک عمل جراحی ساده بهبودی کامل پیدا کنید البته اگر بیماری چشمی دیگری نداشته باشید .

منبع (منابع): 

روزنامه جام جم

 

گل مژه و تفاوت آن با غده چربى

 

گل مژه التهاب غدد لبه پلکهای چشم است که بروز مداوم آن نشان دهنده ضعف سیستم ایمنی است . این التهاب غالبا عفونی و بسیار دردناک است .

 غدد چربی و ترشح پلک اغلب منجر به تحریک تمامی پلک می شود هر چند غده چربی ، گره دردناک نیست و شخص قادر به پلک زدن است اما گاهی بزرگی آن به اندازه یک فندق است از جمله عوامل ایجاد گل مژه باکتری چرکی به نام استافیلوکوک است و تماس با دستهای آلوده نیز سبب سرایت آن می شود .

 گفتنی است برای درمان گل مژه می توان از کمپرس های گرم ، یا تاباندن نور قرمز در رسیدن و باز شدن گل مژه سود جست.شایان ذکر است در صورت دردناک بودن زیاد و یا سرباز نکردن خود به خود آن و ناپدید نشدن غدد چربی باید به پزشک مراجعه شود.

 

 

قوز قرنیه

 

کراتوکو

/ 0 نظر / 21 بازدید